הפרעת קשב

 

השעה 7:00 בבוקר, ובבית משפחת לוין מתחילים להתארגן ללימודים. דובי כבר התחיל את הבוקר לפני שעה, וכעת הוא שקוע במשחק תופסת עליז תוך כדי שהוא זורק על אחיו את הכריות שנקרו בדרכו. בינתיים צלפה כרית אחת על העציץ שתכולתו זלגה על הרצפה בקול שאון, אולם דובי לא שם לב לכך. הוא שכלל את המשחק והוסיף לזרוק את כל מה שנקרה בדרכו, כולל את אלבום המדבקות של אחותו הקטנה, ואת המשקפיים של אחיו. ההמולה הרבה, לא הטרידה את מנוחתו של אחיו זלמי. זלמי, קם בעצלתיים לאחר כמה ניסיונות כושלים של האם להעירו. הוא ישב על מיטתו ועקב אחרי פרפר שנקלע לחדר. כשנכנסה אימו לחדר להזכיר לו שוב ושוב שהשעה שמונה מתקרבת, הוא החל להתלבש, אולם גילה שהסוודר הפוך, ובעצם הוא אינו זוכר היכן הניח את נעליו.

 

אם הסיפור מוכר לכם מקרוב, כנראה שנתקלתם בילד שלוקה בהפרעת קשב וריכוז, המכונה גם ADHD -Attention Deficit (Hyperactivity) Disorder., ניתן  לראות בדובי ילד מופרע ובזלמי ילד עצלן אך למעשה אלו שני ילדים שלוקים בהפרעת קשב. התנהלות זו חוזרת על עצמה מדי יום, ואף בלימודים היא ניכרת. דובי מתקשה לשבת על הכסא ולהקשיב, וזלמי שקוע בחלום מתוק. מבחינתו הוא נמצא ב-770 בעיצומה של התוועדות.

 

הסימפטומים

יש סימפטומים שונים להפרעת קשב, והם משתנים בתדירותם ובעוצמתם בין ילד אחד למשנהו. יש ילדים תנועתיים מאוד (היפראקטיבים), לעומתם יש ילדים שההפרעה באה לידי ביטוי בחולמנות ובהתנתקות. חשוב לציין שלילד שלוקה בהפרעת קשב, יש בדרך כלל רק חלק מהסימפטומים דלהלן:

•       טווח קשב קצר - הילד מתקשה לשמור על קשב לאורך זמן. הוא חולם ומתנתק כאשר הוא אמור להקשיב, ו/או שדעתו מוסחת בקלות מגירויים חיצוניים.

•       קושי בהתארגנות - הילד מתקשה להתארגן בבוקר, לארגן את חפציו, ולבנות סדר יום. כמו כן, הוא מרבה לשכוח מטלות, ומאבד חפצים באופן קבוע.

•       תנועתיות יתר – הילד מתקשה לשבת במנוחה, הוא מרבה בהנעת הגפיים, מתעסק בחפצים שנמצאים מסביבו, מפטפט, ולעיתים מפעיל את החברים ומפריע למהלך התקין של השיעור.

•       אימפולסיביות – הילד מקדים עשייה לחשיבה. כגון: עונה על שאלה לפני שהושלמה, מתקשה לחכות לתורו, מתפרץ בקלות, ועובר על חוקי המסגרת, אף אם הם ידועים לו.

 

הטיפול בהפרעת קשב

הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי, שניתן על ידי נוירולוג או פסיכיאטר. הטיפול התרופתי יעיל מאוד ברוב המקרים, והוא מסייע לילד להיות קשוב יותר, ולהתנהל באופן מבוקר.

אולם, יש כמה חסרונות לטיפול התרופתי:

•       הטיפול התרופתי אינו מטפל בשורש הבעיה, אלא נותן מענה נקודתי לקשיים, ופג מיד עם תום פעילות התרופה, בדומה לאקמול שמרגיע כאבי שיניים באופן זמני, אך אינו פותר את הצורך בטיפול שורש.

•       הטיפול התרופתי מתאים לאחוז גדול מאוד מהאוכלוסייה, אולם יש רבים שאינם יכולים להשתמש בו עקב תופעות לוואי חריפות שהופיעו ולא חלפו לאחר תקופת הסתגלות כמו: טיקים, קשיי הירדמות, התפרצויות בכי וכו'.

•       הטיפול התרופתי אינו משפיע בכל היום, ובמקרים רבים כשפגה השפעתו יש תגובתיות נגד, שמתבטאת בפעילות יתר ובהתפרצויות. על כן, חשוב לטפל בסימפטומים שנלווים להפרעת קשב באופן שורשי ויסודי, כדי שהילד יוכל להתנהל באופן תקין בשעות שבהן הוא אינו נוטל את התרופה.

לאור החסרונות של הטיפול התרופתי, והצורך במענה מקיף ויסודי יותר, פותחו שיטות שונות לטיפול בתסמיני הפרעת קשב וריכוז.

השיטה הנוירוקוגנטיבית המשולבת

השיטה הנוירוקוגנטיבית שמה דגש על היכולת של המוח להתפתח, וליצור קשרים עצביים חדשים. על פי שיטה זו, ניתן להפעיל את האזורים האחראים על הבקרה ועל הקשב באופן ממוקד ומבוקר, ועל ידי כך את תפקודי הקשב והשליטה העצמית החסרה במיוחד במקרים של הפרעת הקשב.

 

את היכולת המופלאה של המוח ליצור קשרים חדשים ניתן להמחיש בטיפול בעין עצלה. כאשר מכסים את העין הפעילה העין השנייה חייבת להתאמץ ולראות וכך ליצור קשרים חדשים ולשנות תפקודים, דבר שיוצר קשרים עצביים חדשים שגורמים לעין לראות באופן תקין. בנוסף, כאשר נוצר שבר בידו הדומיננטית של האדם, הוא יכול להתנסות לפעול ביד השנייה, עד שהיא מצליחה לקבל את התפקודים של היד הדומיננטית.

 

על סמך תיאוריה זו, התפתחו שיטות שונות שיעילותם הוכחה מחקרית. חלק מהשיטות התעכבו על החלק התנועתי, חלקן על החלק התחושתי, וחלקן על החלק הקוגנטיבי (תפקודי חשיבה).

 

לאחר בדיקה מעמיקה של שיטות אלו, הגענו למסקנה, שהשילוב של הקוגניציה עם התנועה והתחושה, יוצרים אפקט משמעותי הרבה יותר, ונותן תוצאות מרשימות ומהימנות לאורך זמן. לדוגמה, כאשר נרצה שהילד יתרכז בתפילה, כדאי שיעשה זאת באמצעות מעקב עם האצבע (תנועה ותחושה), תוך כדי שקורא בקול ומסתכל (פעולה קוגנטיבית חזותית - שמיעתית).

 

מנחם, ילד בן חמש, היה דחוי מאוד בגן עקב האימפולסיביות שלו. הילדים פחדו מתגובותיו ומהתפרצויותיו, שהיו בלתי צפויות. הוא הגיע למצב, שלכל פינה שאליה הגיע, מיד נמלטו הילדים בבהלה, ומנחם, שהיה ילד חברותי מטבעו, נהיה עצוב ומדוכדך. בטיפול, התמקדנו בנושא שליטה ובקרה. עבדנו דרך התנועה והתחושה על נושאים אלו, ושילבנו פעולות קוגנטיביות שמצריכות מיומנויות אלו, תוך לימוד אסטרטגיות, כיצד ניתן לעצור ולחשוב לפני העשייה. השינוי שחל במנחם התחולל בהדרגה. בתחילה פסקו התקפי הזעם, ובסיוע הגננת החברים החלו להתיידד עימו.

 

שייני, ילדה בת 10, נחשבה לילדה חולמנית ומפוזרת. בילקוטה שכנה דרך קבע מחברת אחת מקומטת, ואוספים שונים שמצאה ברחוב. המורה לא ציפתה לבואה לפני השעה 8:30 בבוקר, ואף אז היא הופיעה בלבוש מרושל, ופעם הופיעה בכיתה כשלרגליה נעלי הבית שלה... כמובן, שאימהּ ניסתה להמריצה על ידי מבצעים ופרסים, אולם ללא הועיל. כשכל בני הבית היו מאורגנים ליציאה, שייני הייתה שקועה עדיין בחלומות בהקיץ, גם כשאימהּ עמדה לידה וניסתה לזרזה, עדיין נמשכו ההכנות זמן רב, כי תמיד אבד לה משהו חיוני... האם פנתה אלינו, כשהיא מנסה לתאר לנו איך היא מדמיינת את הבית של שייני בעתיד. שייני קיבלה מטלות תנועתיות נמרצות אך מדויקות, תוך שילוב תחושתי וקוגנטיבי שמפעיל את האזורים במוח שאחראים על ערנות, ועל התארגנות.

 

כשתפגשו את דובי הנמרץ, או את זלמי שלכם, חשוב שתדעו: אמנם, יש קשיים רבים לילדים שלוקים בהפרעת קשב, אולם אפשר בס"ד לשנות ולתקן!

 

הכותבת הינה מאבחנת ומטפלת בשיטה הנוירוקוגנטיבית המשולבת.

 

הגב' נחמי טורקוב